SKŁAD PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ
Parafialna Rada Duszpasterska została utworzona po wyborach 12 czerwca 2022 r.
- Ks. Proboszcz Zygmunt Błaszczok
OSOBY Z NOMINACJI PROBOSZCZA
- ks. Dariusz Wroński
- ks. Czesław Tomaszek
- Edward Kawka – zarządca cmentarzy
- Helena Krais – kancelistka i Caritas
- Paweł Kremer – przedstawiciel kościelnych
- Tomasz Moj – Kronika Parafialna
PRZEDSTAWICIELE GRUP PARAFIALNYCH:
- s. Ewa – katecheci i Siostry zakonne
- Artur Skóra – Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej
- Janina Liga – Grupa Jana Pawła II
- Janina Wilk – Stowarzyszenie „Nazaret”
- Leszek Paszczyński – Grupa Modlitewna
- Grażyna Skóra – Żywy Różaniec
- Renata Niechoj – Poranna Grupa Modlitewna
- Paweł Mielczarek – Służba Ołtarza
WYBRANI W WYBORACH 12 CZERWCA 2022 ROKU:
- Wojciech Kwaśny
- Józef Rajman
- Andrzej Pierończyk
- Zdzisław Rejek
- Maria Jekiel
- Aleksandra Mielczarek
- Adam Mielczarek
- Ewa Wilk
- Aneta Opara
Szczegółowe zasady funkcjonowania PRD określa Regulamin. Zgodnie z nim, Parafialna Rada Duszpasterska stanowi ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii, w ramach ustawodawstwa diecezjalnego, pomaga wyłącznie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej. Realizując powyższe zadanie, PRD pomaga w organizacji kultu Bożego, uczestniczy w opracowaniu rocznego planu duszpasterskiego, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, wspiera prowadzone dzieła apostolatu w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno – kulturowe. W skład PRD wchodzą 3 grupy członków:
- Z urzędu (proboszcz, będący jednocześnie przewodniczącym, księża wikariusze danej parafii, delegatka sióstr zakonnych zatrudnionych w parafii, przedstawiciele świeckich osób zatrudnionych w pracy duszpasterskiej, jak reprezentant katechetów, organista, kościelny, itp.)
- Z mianowania proboszcza (przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii i stowarzyszeń katolickich parafii, także młodzieżowych)
- Członkowie wybrani przez parafian – ich liczba, w zależności od wielkości parafii i stopnia zaangażowania wiernych, wynosi od 6 do 12 osób.
W sumie PRD powinna liczyć maksymalnie 25 członków. Częstość zebrań PRD uzależniona jest od aktualnych potrzeb duszpasterskich. Minimum stanowią 2 zebrania w ciągu roku. Kadencja PRD trwa 5 lat. „Zasady wyborów PRD w Archidiecezji Katowickiej” określają, że kandydatami na członków PRD są:
- pełnoletni katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania,
- czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych,
- są znani z zasad życia zgodnego z etyką katolicką.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom wspólnoty parafialnej. W dniu wyborów przeprowadzanych po każdej Mszy św., każdy z głosujących wybiera spośród przedstawionych na karcie wyborczej kandydatów 2 nazwiska, stawiając przy nich znak „x”. Po oddaniu głosu wierni składają karty w wyznaczonym miejscu. Podliczeniem głosów zajmie się specjalnie do tego celu powołana przez proboszcza komisja. Ogłoszenie wyników wyborów oraz pełnego składu PRD nastąpi po upływie tygodnia od dnia wyborów, w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Od niedzieli, 15 kwietnia, do soboty 12 maja trwa proces zgłaszania kandydatów, których pełna lista zostanie podana do publicznej wiadomości parafian na tydzień przed wyborami, czyli w niedzielę 13 maja. Jednocześnie informujemy, że odbędą się także wybory do Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej (ARD). Dotyczą one kapłanów diecezjalnych oraz zakonnych zatrudnionych w duszpasterstwie archidiecezjalnym, członkiń instytutów życia konsekrowanego, pracujących w obrębie Archidiecezji oraz świeckich, będących członkami parafialnych rad duszpasterskich (PRD), działających na terenie Archidiecezji. Świeccy są reprezentowani w ARD przez 2 przedstawicieli z okręgów wyborczych Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, oraz po jednym przedstawicielu z okręgów: Jastrzębie, Knurów, Mikołów, Mysłowice, Pszczyna, Rybnik, Tychy, Wodzisław Śląski, Żory. Wybory w poszczególnych okręgach odbywają się trójstopniowo:
- Najpierw wybierany jest kandydat z każdej PRD.
- Następnie kandydaci wybrani na terenie dekanatu wybierają spośród siebie jednego przedstawiciela.
- Wybrani przedstawiciele poszczególnych dekanatów przedstawiani są przez ich proboszczów Arcybiskupowi Katowickiemu, który wybiera członków ARD z danego okręgu.
Archidiecezjalna Rada Duszpasterska (ARD) służy pomocą Arcybiskupowi Katowickiemu w spełnianiu powierzonej mu misji pasterskiej w Kościele lokalnym. Do szczególnych zadań ARD należy: pomoc w diagnozowaniu sytuacji społeczno – religijnej w archidiecezji, omawianie kierunków pracy duszpasterskiej w archidiecezji, wskazywanie metod pracy i środków ewangelizacyjnych na miarę aktualnych potrzeb duszpasterskich. ARD zwołuje i jej obradom przewodniczy Arcybiskup Katowicki. Zwyczajne zebrania ARD odbywają się dwa razy w roku; zebranie nadzwyczajne może być zwołane, gdy zaistnieje poważna racja. Kadencja ARD trwa 5 lat.
<
p align=”justify”>Zredagowała Marta Wawszczak na podstawie:
<
ul>